Members and Trustees

Members Serving for 2020-21 Academic Year

Full Name Date of Appointment
Shirley Brookes March 2019
Nigel Driffield March 2019
Anne Lycett June 2011
Graham Parry February 2015
Jill Bowman February 2021

Trustees Serving for 2020-21 Academic Year

Full Name Date of Appointment (or re-appointment) Term of Office Category of Appointment
Andrew Clark September 2018 4 years Co-opted
Neil Cook July 2018 4 years Co-opted
Malcolm Halliday April 2019 4 years Community
Jon Haston January 2020 4 years Staff elected
Jacqueline Hughes- Williams May 2014 Ex-officio Principal
Anne Lycett January 2020 4 years Community
Lesley Markham February 2020 4 years Community
David Morris July 2020 4 years Co-opted
Graham Parry January 2020 4 years Community
Tim Perry-Ogden May 2017 4 years Community
Charlotte Shadbolt February 2016 4 years Parent elected
Mary Webb September 2020 4 years Parent elected
Linda Williams January 2020 4 years Staff elected
Anthony Worth May 2017 4 years Community

Associate Trustees Serving for 2020-21 Academic Year

Full Name Date of Appointment (or re-appointment) Term of Office Category of Appointment
Jason Bolton February 2019 4 years Associate

Member Meeting attendance 2019-20

Full Name AGM
Shirley Brookes 1/1
Nigel Driffield 1/1
Anne Lycett 1/1
Graham Parry 1/1

Trustee Meeting attendance 2019-20

Full Name Trust Board Finance * Audit People *  Quality of Education* Welfare & Safeguarding*
Andrew Clark 6/6 1/1 1/1
Neil Cook 6/6 1/1
Malcolm Halliday 6/6 2/3 1/1
Jon Haston 6/6 1/1
Jacqueline Hughes- Williams 6/6 4/4 1/1 1/1
Anne Lycett 6/6 4/4 1/1 1/1
Lesley Markham 5/6 2/3 1/1 1/1
David Morris 0/1
Graham Parry 5/6
Tim Perry-Ogden 3/6 1/4 1/1
Charlotte Shadbolt 5/6 4/4 3/3 1/1
Linda Williams 6/6 4/4
Anthony Worth 5/6 4/4 3/3

* Due to COVID-19, business for these committees was encompassed into full trust board meetings for the Spring and Summer Terms to maximise SLT time to focus on operational requirements. Finance re-started in 2nd Summer half-term.