Clubs and Activities

School Clubs and Activities During and After School

Activity Years Contact when Time Where
Library all Miss James Everyday 8.30am-4.30pm Main LRC
School Radio Station all Mr Ritchie Monday, Tuesday and Wednesday 1.40pm E7
Imagineering Club 7 Mrs Paterson Wednesday 3.30pm L1
Support
Breakfast Club all Everyday 8.00–8.30am Hatch area of Kitchen
Games Club/Social Support Mrs Lambert Everyday Break & Lunch Atlas
Voluntary Homework Club all Mrs Lambert Everyday 8.15-9.10am Atlas
Homework Support all Mrs Voaden Wednesday 1.45-2.15pm M40
Voluntary Homework Study Support all Mrs Wetton/Mrs Lee Tuesday, Thursday 3.30-5.00pm Main LRC
Study Support all Mrs Wetton/Mrs Lee Tuesday, Thursday 3.30-5.00pm Main LRC
English Support Session 11 Mrs McLarnon Tuesday 1.30pm L24
Book Club all Mrs McLarnon Wednesday 1.30pm Main LRC
ICT 7-11 Mrs Fuller Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday 1.30-2.00pm H6
Music Department
 – Individual Practice Any Mr Grainger Everyday 1.30pm Practice Room / H9
  – Soul Band 8 – 13 Monday 1.30pm H12
  – Brass Teaching 7 Monday 1.30pm Practice Room
  – Orchestra 7 – 13 Tuesday 1.30pm H12
  – Guitar Club 7 – 13 Tuesday 1.30pm H9
  – The Voice 7 – 13 Tuesday 3.45-4.45pm H9
  – Drum Club 7 – 11 Wednesday 1.30pm H9
  – GCSE Tutorials 10 and 11 Wednesday 1.30pm Practice Rooms / H12
  – Soul Band (AG) 8 – 11 Thursday 1.30pm H12
  – Soul Band (extra) 8 – 13 Thursday 1.30pm H9
  – Advanced Ensemble 8 – 13 Thursday 1.30pm H9
  – Jazz Band 7 – 13 Friday 1.30pm Practice Room 5
  – Mac Club 7 – 11 Friday 1.30-2.15pm Music Dept
PE Department
 – Badminton and Table Tennis 7 – 11 Mr Hawkes Monday 1.30-2pm Sports Hall
 – Basketball 7 Mr Donohoe Thursday 1.30-2pm Gym
 – Basketball 8 Mr Fowle Wednesday, Friday 1.30-2pm Gym
 – Basket Ball 9 Mr Churchill Monday 1.30-2pm Gym
 – Basketball 9 Mr Churchill Wednesday 3.30-4.45pm Sports Hall
 – Basketball 10 Mr Leaney Thursday 1.30-2pm Sports Hall
 – Basket Ball 11 Mr Newton Tuesday 1.30-2pm Sports Hall
 – Cross Country Club Miss Sykes Wednesday 3.30-4.45pm Field
 – Cross Country Club Miss Sykes Friday 7.45-8.30am Field
 – Dance 7 – 11 Miss Norton Thursday 1.30-2pm Dance Studio
 – Fitness 8 Miss Sykes Wednesday 7.45-8.30am Fitness Suite
 – Fitness 10 – 13 Mr Donohoe Monday 1.30-2pm Fitness Suite
 – Fitness 10 – 13 Miss Sykes Wednesday 1.30-2pm Fitness Suite
 – Fitness 10 – 13 Mr Leany Friday 1.30-2pm Fitness Suite
 – Football 7 – 10 Mr Donohoe/Mr Fowle/ Mr Taylor Tuesday 3.30-4.45pm Field
 – Girl’s Football 7 – 8 Miss Sykes Tuesday 3.30-4.45pm Field
 – Girl’s Rugby 7 – 8 Miss Sykes Thursday 3.30-4.45pm Field
 – Gym Club 7 – 11 Mrs McGready Tuesday 1.30-2pm Gym
 – Hockey Club 7 – 8 Mr Livingstone Friday 3.30-5pm Sports Hall
 – Netball 7 – 11 Miss Norton Tuesday 3.30-4.45pm Sports Hall
 – Netball 7 Miss Norton Wednesday 1.30-2pm Sports Hall
 – Netball 7 – 11 Miss Norton/Miss Sykes Friday 1.30-2pm Sports Hall
 – Rugby 7 – 10 Mr Norton/Mr Leany/Mr Churchill/A Fahy Thursday 3.30-4.45pm Field
 – 6th Form Recreation 12 – 13 Mr Donohoe Wednesday 2pm
6th Form
 – Debate Club Mr Kiddy Monday 1.30pm L27
 – Sixth Form Council Meetings First Tuesday in the Month L21
 – Mentoring Every Morning